Anders Trojans on aloittanut Vaahteraliigakauden vahvasti – tavoitteena Vaahteramalja

Anders Trojans on aloittanut Vaahteraliigakauden vahvasti – tavoitteena Vaahteramalja

kesä 2, 2016 Sami Haltia

Anders Innovations jatkaa Turku Trojansin organisaation pääyhteistyökumppanina nyt kolmatta perättäistä kautta. Kotimainen amerikkalaisen jalkapallon pääsarja, Vaahteraliiga, on kauden 2016 osalta jo hyvässä vauhdissa ja Anders Trojans on aloittanut kautensa vakuuttavasti. Haastattelimme Trojansin puheenjohtaja Pasi Sillgreniä kauden ensimmäisen kotiottelun alla.

Kahden mitalikauden jälkeen vain kulta kelpaa

Viime kaudella Anders Trojans saavutti vahvan runkosarjan jälkeen pronssimitalit taivuttuaan välierässä niukasti mestaruuden lopulta vieneelle Helsinki Roostersille. Nyt alkaneen kauden alussa joukkueen tavoitteet oli täysin perustellusti asetettu korkealle.

– Viime kausina Trojans on ollut Vaahteraliigan kärkikaartissa ja tavoitteena on ollut mestaruus – sitä se oli edelleen kaudelle 2016 lähdettäessäkin, sanoo Anders Trojansin puheenjohtaja Pasi Sillgren.

Kim Wikström vahvistaa Anders Trojansin valmennustiimiäTrojansin joukkue on uudistunut viime kauteen verrattuna erityisesti valmennustiimin osalta. Edeltävistä kausista poiketen joukkue lähti alkaneeseen kauteen täysin kotimaisella valmennustiimillä, johon mukaan saatiin muun muassa meritoitunut hyökkäyksen koordinaattori Kim Wikström.

– Wikström on suomalaisen valmennuksen huippunimi, jolla on vahvaa kokemusta kansainvälisistä lajiympyröistä ja Suomen maajoukkueen valmentamisesta. Wikstömin avulla olemme pystyneet tähänkin kauteen rakentamaan kilpailukykyisen joukkueen, joka pystyy uskottavasti taistelemaan liigan mestaruudesta, Sillgren kertoo.

Sarjan voimasuhteiden osalta Sillgren kertoo ennakkoanalyysien povaavan Trojansia kolmen kärkeen Roostersin ja Seinäjoki Crocodilesin kanssa. Sarjan joukkueiden todellisesta pelillisestä tasosta on kuitenkin vielä tässä vaiheessa kautta nähty vain vähän.

– Kausi on vielä aluillaan, eikä kaikkien joukkueiden todellisesta kilpailukyvystä voida vielä nähtyjen esitysten perusteella tehdä pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Ennakkoasetelmissa kärkikolmikko kuitenkin vaikuttaisi suhteellisen selkeältä.

Ensimmäiset kolme peliään Trojans on pelannut vieraskentillä ja saldona on kaksi voittoa ja yksi tappio. Selkeät voitot Trojans on hakenut Vantaan TAFT:sta sekä sarjanousija Tampere Saintsista – ainoa tappio tuli hallitsevaa mestaria, Roosteria, vastaan. Roostersia vastaan pelatussa tappio-ottelussa Trojans kärsi pahasta poissaolojen sumasta runkopelaajien osalta, joten todellisesta joukkueiden välisestä tasoerosta saataneen realistisempi kuva 15. heinäkuuta, kun joukkueet kohtaavat Trojansin kotistadionilla.

Trojans pelaa kauden neljännen ottelunsa ja ensimmäisen kotipelinsä Turun Urheilupuiston yläkentällä lauantaina 4.6., jolloin vastaan asettuu Vaahteraliigan tämän kauden tulokasjoukkueisiin kuuluva Wasa Royals. Sillgren näkee Trojansin ottelussa ennakkosuosikkina, mutta toisaalta Wasa Royalsin yllätysvalmiina vastustajana, jota vastaan ei voi lähteä takki auki.

– Uutena Vaahteraliigajoukkueena Royalsin otteita ei olla vielä kovin paljoa päästy näkemään. Vaasalaiset ovat aloittaneet kauden melko hyvin ja erityisesti joukkueen puolustuspelaaminen on ollut vakuuttavaa. Meidän hyökkäyspelaamisen on oltava kunnossa, että Royalsin puolustus saadaan murrettua. Meillä on kuitenkin kotona aina vahva yleisön tuki, joka on iso apu joukkueelle. Otteluun ei voi lähteä takki auki, mutta joukkueessa on luottavainen olo ja usko siihen, että pisteet saadaan pidettyä Turussa.

Poikkeuksellinen otteluohjelma kenttäremontin takia

Anders Trojansin otteluohjelma on tällä kaudella melkoisen poikkeuksellinen. Joukkue on aloittanut kolmen ottelun vieraspeliputkella, jonka jälkeen ohjelmassa on kuusi peräkkäistä kotiottelua, ja kauden kolme viimeistä ottelua pelataan taas vieraissa. Normaalisti kotona ja vieraissa pelattaisiin vuorotellen. Syy poikkeavaan ohjelmaan on Trojansin kotistadionilla alkava remontti, jossa Turun kaupunki teettää kentälle uuden pelialustan.

Tavallisesta poikkeava otteluohjelma ei kuitenkaan hätkähdytä ”Troijalaisia”.

Anders Trojansilla on vahva yleisön tuki kotiotteluissaan– Otteluohjelma on remontin takia hyvin epätavallinen, mutta se ei vaikuta meidän pelaamiseen ja on kuitenkin vain yksi pieni osatekijä kokonaisuuden kannalta. Niillä otteluvuoroilla mennään mitä meille on annettu. Tärkeintä on, että saadaan pelata kotiottelut omalla stadionilla, eikä tarvitse lähteä evakkoon muualle.

Usean kotiottelun putki kesä-heinäkuussa voi olla yleisöä ajatellen osaltaan hyvä asia, mutta sisältää myös tietyn riskin.

– Säiden puolesta kotiottelut tulevat nyt yleisölle todennäköisesti ihan parhaaseen aikaan. Toisaalta lomakauden aikana osa viettää aikaansa poissa kaupungista, mökeillä ja matkoilla. Moni kannattajamme käy toki kesämökeiltäänkin katsomassa pelejämme, mutta kaikille se ei tietysti ole mahdollista.

Sillgren toivookin, että laadukas suomen amerikkalaisen jalkapallon pääsarja saa tänäkin kesänä paljon vanhoja ja myös uusia seuraajia Aurajoen rannoilta ja mahdollisimman moni tulee nauttimaan hyvästä tunnelmasta ja laadukkaista ottelutapahtumista Urheilupuiston yläkentälle.

Amerikkalainen jalkapallo hyvässä nosteessa Suomessa

Anders Trojans panostaa laadukkaisiin ottelutapahtumiinAmerikkalainen jalkapallo on Suomessa jääkiekon ja jalkapallon kaltaisiin valtalajeihin verrattuna nuori laji. Vaahteraliigaa on pelattu vuodesta 1980. Lajin suosio on kuitenkin ollut selvässä nosteessa viime vuodet.

– Viimeisen reilun kymmenen vuoden aikana on tapahtunut selvää kasvua harrastajamäärissä ympäri Suomen ja jenkkifutiskartalle tulee jatkuvasti uusia paikkakuntia. On myös hienoa nähdä, miten juniorijoukkueissa on alkanut näkyä toisen polven jenkkifutareita, kun vanhojen pelaajien jälkikasvua on tullut harrastuksen pariin, Sillgren sanoo.

Vaahteraliigan seuraajamäärät ovat myös olleet kasvusuunnassa. Sillgren kiittää vuolaasti Trojansin aktiivista kannattajakuntaa, joka täyttää Yläkentän lehterit ottelu toisensa jälkeen. Lisäksi Nelonen Pro näyttää Vaahteraliigan otteluita jokaiselta ottelukierrokselta, mikä on osaltaan tuonut paljon positiivista näkyvyyttä lajille ja parantanut sen seurattavuutta.

– Mitä enemmän ollaan esillä esimerkiksi TV:ssä ja lehdissä, sitä laajemmin laji tulee tunnetuksi. Tämä on iso tekijä, joka ruokkii harrastajamäärien kasvua.

Anders Trojans toivottaa kaikki lajista kiinnostuneet tervetulleiksi harrastamaan ja seuraamaan otteluita

Anders Trojans panostaa Turun alueen ainoana amerikkalaisen jalkapallon kilpaseurana voimakkaasti junioritoiminaan ja pyrkii aktiivisesti tekemään lajin aloittamisen kynnyksen mahdollisimman matalaksi. Trojansissa pääsee harrastamaan lajia kaikissa ikäluokissa, alkaen alle yhdeksänvuotiaiden ikäryhmästä. Joukkue tarjoaa mielellään kokeilunhaluisille mahdollisuutta käydä seuraamassa ja osallistumassa harjoituksiin ja harrastusvälineetkin saa seuralta lainaan. Seura myös vuokraa varusteita niillekin, jotka ovat jo pidempään pelanneet.

Anders Trojans panostaa vahvasti myös juniorityöhönPyrimme tekemään lajin kokeilemisen ja aloittamisen mahdollisimman helpoksi. Haluamme tarjota mahdollisuuden tulla tutustumaan niin, että päätöstä ei tarvitse tehdä heti, eikä sitoa rahaa varusteisiin ennen kuin on päässyt kokeilemaan.

Sillgren haluaa myös hälventää amerikkalaiseen jalkapalloon liittyviä ennakkoluuloja.

Moni vanhempi ajattelee amerikkalaisen jalkapallon olevan liian vaarallinen laji lapselleen. Tämä on kuitenkin siinä mielessä harhakäsitys, että esimerkiksi jalkapallossa ja jääkiekossa sattuu loukkaantumisia tilastollisesti amerikkalaista jalkapalloa enemmän. Pelaajilla on erittäin hyvät varusteet, jotka suojaavat vammoilta.

Amerikkalainen jalkapallo on siitä erityinen laji, että kentällä tarvitaan hyvin monenlaisilla urheilullisilla ominaisuuksilla varustettuja pelaajia.

Jenkkifutiksen erityispiirteenä on se, että meiltä löytyy pelipaikka ja rooli kaiken tyyppisille pelaajille riippumatta yksilöllisistä urheilullisista vahvuuksista – oli sitten iso tai pieni, vahva tai nopea. Toinen lajille ominainen piirre on se, että moni siirtyy harrastajaksi vasta vähän vanhemmalla iällä jonkin toisen lajin parista. Meillä ei ole mitään erityisvaatimuksia uusille harrastajille, vaan tärkeintä on kiinnostus ja innostus lajia kohtaan.

Sillgren kehottaa harrastamisesta kiinnostuneita ottamaan esimerkiksi seuran verkkosivujen kautta yhteyttä oman ikäluokkansa joukkueenjohtajaan tai tulemaan seuraamaan harjoituksia ja juttelemaan kokeilumahdollisuudesta valmentajan kanssa.

Anders Innovationsin ja Trojansin kolmatta vuotta jatkuva yhteistyö on ollut hedelmällistä

Sillgren toteaa yhteistyön olleen avainasemassa joukkueen rakentamisessa ja se on mahdollistanut uskottavan mestaruudesta kamppailun.

– Haluan kiittää Andersia erittäin hedelmällisestä yhteistyöstä, jota ilman ei oltaisi samaan tilanteeseen päästy. Toivottavasti yhteistyö jatkuu vielä pitkään.

Andersin puolelta yhteistyö on myös koettu tärkeäksi ja se on tuonut yritykselle hyvää näkyvyyttä Turussa ja muilla Vaahteraliigapaikkakunnilla. Andersilla ollaan myös erittäin iloisia siitä, miten Andersin ja Trojansin yhteistyö on auttanut kehittämään seuran junioritoimintaa ja rakentamaan osaltaan valoisaa tulevaisuutta turkulaiselle jenkkifutikselle.

Andersilla ollaan ylpeinä seurattu nuorten eri ikäryhmien vahvoja otteita sekä naisten ja miesten edustusjoukkueen taistelua Suomenmestaruudesta. Anderslaiset ovat selvästi ottaneet Trojansin omakseen ja yrityksen väkeä voikin bongata ottelutapahtumien yhteydessä Yläkentän lehtereiltä.

 

Sami Haltia
Markkinointikoordinaattori